Kezdőlap  

 

Feliratkozás a hírlevélre

A szándékot a baranya@mme.hu címre küldött levéllel lehet jelezni.

 

2024. január

2024. február

2024. március-április

2024. május-június

2024. július

2024. augusztus

2024. szeptember

2024. 2024oktober

2024. november

2025. január

2025. február

 

 

 

 

 

 

 

Természetvédelmi hírek Baranyából

 

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Baranya Vármegyei Csoportjának hírlevele

 

2024. december

 

Téli gyűrűzések Sumonyban

 

Decemberben megkezdtük az etető melletti gyűrűzéseket a Sumonyi Madárvonuláskutató Állomáson. Ez már a 25. év, hogy decembertől márciusig, hétvégente vizsgáljuk az itt telelő madarak egyedszámát. Az enyhe idő miatt jelenleg főleg kék és széncinegék, valamint mezei verebek látogatják az etetőt. Néhány éjszakai fogásnak köszönhetően a réti fülesbagoly újabb 3 példányát is sikerült megjelölni. Ennek a megyében ritkán megfigyelhető fajnak néhány egyede rendszeresen telel a Sumonyi-halastavak környékén. Ezen kívül egy hím kékes rétihéját is sikerült befogni. A mostani 2. gyűrűzött példány volt a tábor történetében.

 

  1. kép: A második gyűrűzött kékes rétihéja a Sumonyi Madárvonuláskutató Állomás történetében (Fotó: Kiss János)

 

2025 év madara a böjti réce

 

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület minden évben szavazásra bocsátja, hogy a szakemberek által javasolt 3 madárfajból melyik legyen a következő év madara, amely faj abban az évben kiemelt figyelmet kap. A szavazók 2024-ben a böjti récét szavazták meg a 2025-ös év madarának.

A böjti réce (Anas querquedula) apró termetű réce. Állománya Európában és azon belül Magyarországon is kis mértékben csökken. A hazai populáció jelentős része nem a nagy kiterjedésű állóvizeken költ, hanem időszakos elöntéseken, kubikgödrökben, kisebb mocsarakban, nedves réteken. Ezen élőhelyek állapotromlása, hasznosításuk megváltozása, vagy aszály okozta kiszáradása lokálisan veszélyeztetheti fészkelését, összességében pedig egész állományának csökkenését okozhatja. Sokáig vadászható volt, de állományának csökkenése indokolttá tette természetvédelmi oltalmát.

Hazánkban jelentős számban vonul át, viszonylag korán elhagyja Európát. A telet jórészt Afrika trópusi területein tölti. Eurázsia mérsékelt övi területein költ. Szikes tavakon, csapadékos években elöntéseken, nagyobb belvízfoltokon, időszakosan kiszáradó mocsarakban, kubikgödrökben is megtelepedhet. Fészkét sűrű növényzetben alakítja ki, a tojó ide rakja 6-13 tojását. A kotlás 23 napig tart, a fiókák öthetes korukban válnak röpképessé. Előszeretettel táplálkozik sekély tocsogókon, főleg magokat, zöld növényi részeket és gerincteleneket fogyaszt.

Magyarországon kisszámú fészkelő. Hazai állománya hosszú távú vonuló, telelőterülete Afrika (Ny-Száhel). Rendszeresen, nagy számban átvonul. Fészkelőállománya 500 - 700 pár (2013-2018, szakértői becslés alapján). Fészkelőállományának trendje bizonytalan (1999-2021). (Forrás: MME)

 

  2. kép: Böjti réce gácsér (Fotó: Völgyi Sándor)

 

Tömeges gyöngybagolyelütések

 

2024 decembere fekete betűkkel került be a gyöngybagolyvédelem naptárába. Soha nem találtunk annyi gyöngybagolytetemet a közlekedési utak mentén, mint ebben a hónapban. A 6-os főút szabadszentkirályi és bicsérdi elágazásai közötti szakaszán 2024.12.17-én 5 példány míg 12.30-án 2 példány tetemét találtam meg, míg ezen a napon szintén a 6-os főút mellett, Kacsóta határában is elütöttek egy gyöngybaglyot. Ezek csak a kirívó esetek, mert emellett számos fő és mellékút mellett találtak tagtársaink baglytetemeket. Decemberben összesen 11 elütést regisztráltunk, de egész évben 26 példány pusztulásáról kaptunk hírt a bejelentőktől, amelyekből 21 volt gázolás. Ez valószínűleg csak egy része a valójában elütött madaraknak, hiszen csak kevesen állnak meg, és szolgáltatnak adatot ezekről az esetekről.

Amennyiben segíteni szeretné munkánkat, akkor a következő adatokra van szükségünk a hasonló esetekről: dátum, hely (pl. 57-es út birjáni elágazástól 300 m-re Pécs felé vagy Majs-Mohács közötti út stb.) madárfaj (ha nem biztos benne akkor készítsen fotót és küldje el azt is). Kérjük, nézzék meg, hogy van-e gyűrű a madáron. Ha igen, akkor szükséges a gyűrű száma, felirata, és ha lehetséges, olyan fotó is, amelyen egyértelműen olvashatóak az adatok.

Ezeket az információkat küldje el a baranya@mme.hu email címre. Így valósabb képet kaphatunk a tényleges pusztulás mértékéről, valamint felmérhetjük a vármegye veszélyes útszakaszait.

 

  3. kép: Gyöngybagoly elütések a 6-os út mentén (Fotó: Kiss János)

 

Rekordszámú kékes rétihéja

 

A decemberben végzett, a kékes rétihéja éjszakázóhelyein történő számlálás új rekordot hozott. Egy új éjszakázóhelyet is sikerült felfedezni a vármegyében, így már két helyen is lehetőség adódott a madarak számlálására. Sumonyban 41 madarat észleltek, míg a másik helyen 22 beszálló madarat regisztráltunk. Már a sumonyi szám önmagában is rekord lett volna, de így összesen minimum 63 kékes rétihéja éjszakázott decemberben a vármegyében.

 

Vörösnyakú lúd Sumonyban

 

December 19-én Reinhardt László és Gregorits János egy vörösnyakú ludat figyeltek meg a Sumonyi-halastavakon. A madár a többi vadlúd társaságában tartózkodott a II-es tóegységen. A megyében először 2007-ben tűnt fel a faj Homorúdon, majd 2015-ben szintén ott figyeltek meg 3 példányt belőle. 2017-ben fordult elő első ízben, hogy többször is előkerült egyazon évben. Ekkor Majson egyszer 1, egyszer 2 példányt, míg Mohácson 2 példányt és Kölkeden 5 példányt észleltek 1-1 alkalommal, míg Sumonyban egyszer 2 és egyszer 9 példányát figyeltek meg. Azóta 2020 kivételével minden évben feltűnt a Sumonyi-halastavakon. Ebben az időszakban 1-2 példányban fordult elő.

 

Ha Önt eredményeink meggyőzték és egyetért törekvéseinkkel, kérjük, segítse helyi természetvédelmi munkánkat. Támogatását a Baranya Természeti Értékeiért Alapítvány 11731001-20124953 számú számláján tudjuk fogadni, de adományát online módon is befizetheti bankkártyája segítségével a www.donably.com/baranyamadar oldalon. Elkötelezettségét igazából a természet fogja meghálálni!

 

 

Vissza a lap tetejére

 

            

©2007  Bank László, Hendinger Zsolt, Ónodi Miklós, Völgyi Sándor