Kezdőlap  

 

Feliratkozás a hírlevélre

A szándékot a baranya@mme.hu címre küldött levéllel lehet jelezni.

 

2024. január

2024. február

2024. március-április

2024. május-június

2024. július

2024. augusztus

2024. szeptember

2024. 2024oktober

2023. december

2025. január

2025. február

 

 

 

 

 

 

 

Természetvédelmi hírek Baranyából

 

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Baranya Vármegyei Csoportjának hírlevele

 

2024. november

 

Ciprusi megkerülés

 

Egy 2024.09.23-án, Sumonyban jelölt barátposzátát fogtak vissza a ciprusi Karpaz Madárgyűrűző Állomáson 2024.11.13-án, a gyűrűzés helyétől 1795 km-re. Ez a második legmesszebb megkerült barátposzáta a Sumonyi Madárgyűrűző Állomás 44 éves történetében. A legmesszebb egy Izraelben még 1995-ben visszafogott madár volt, amely 2087 kilométert tett meg, mielőtt újra leolvasták volna. Érdekesség, hogy ez már a 3. madár, amelyet Cipruson ellenőriztek, egy foltos nádiposzáta és egy nádirigó után, amelyek mindketten az 1725 kilométerre fekvő Polisban kerültek kézre.

 

  1. ábra: Sumonyban gyűrűzött és Cipruson megkerült barátposzáta útja

 

Uráli bagoly megfigyelés a Mecsekben

 

November 16-án a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság által működtetett kameracsapda egy uráli baglyot (Strix uralensis) fényképezett le egy erdei madáritatónál a Mecsekben. A faj első megfigyelése Baranyában 2013.01.07-én volt Mailáthpusztán (Wágner László) és azóta is csak két évben 2021/2022 telén volt észlelése a megyében. Az említett téli időszakban inváziószerűen, nagy számban jelent meg a faj az országban, 14 hazai megfigyelési adata került akkor rögzítésre. Kérdés, hogy mostani megfigyelése csak egy ritka előfordulás vagy egy újabb inváziós tél kezdete? Erre a kérdésre a következő hónapokban kapunk majd választ, mindenesetre érdemes nyitott szemmel járnia a madarászoknak.

 

  1. kép: Uráli bagoly a madáritatónál 2024.11.16 (Forrás: Völgyi Sándor, DDNPI)

 

Madáretetési szezon kezdete

 

A november végi időjárás télire fordulásával elérkezett a madáretetési szezon kezdete. Minden évben számos kérdés érkezik egyesületünkhöz, hogy mivel, hogyan érdemes és szabad etetni énekesmadarainkat. Az első és legfontosabb szabály, hogy csak akkor kezdjünk etetni, ha azt folyamatosan tudjuk végezni a tavasz megérkezéséig. Mivel az etetéssel nagyobb területekről is odacsalogatjuk a madarakat, ezért, ha hirtelen azt abbahagyjuk, ezek a madarak nem biztos, hogy elegendő élelmet találnak a közelben, és előfordulhat, hogy elpusztulnak.

A legjobb táplálék télen a napraforgó, amely olajtartalma miatt nagy mennyiségű energiát tartalmaz, és segíti a madarak testhőmérsékletének megőrzését. Ezt szinte minden énekesmadár szívesen fogyasztja a cinkéktől a pintyféléken keresztül a harkályokig. Ha verebek és gerlék is járnak az etetőre, akkor számukra alkalmas lehet a búza is, mint táplálék. Ha valaki hozzájut köles-, len- vagy cirokmaghoz akkor az is megfelelő a pintyféléink részére. A dió vagy mogyoró pucolása során keletkező hibás, vagy morzsálódott bél is kihelyezhető a madaraknak. Ezt főleg a vörösbegyek, őszapók és cinegék fogyasztják nagy szeretettel.

A fa törzsére felkötözött zsírszalonnával a harkályok is becsalogathatók az udvarba. Nem csak az etetőt amúgy is gyakran látogató nagy fakopáncs, hanem a ritkább közép fakopáncs és a zöld illetve a hamvas küllő is.

A cinkegolyó is jó kiegészítő táplálék lehet, de vigyázzunk, mert a hálóba a madarak lába beleakadhat, és akár a pusztulásukat is okozhatja, ezért célszerű a hálóból kiszedni, és átfúrva egy madzagra lógatni, vagy más, madarakra nem veszélyes módon kihelyezni. A rigók örömmel fogadják az almát, főtt rizst, főtt sárgarépát, zöldséget is, de ezekből mindig csak annyit rakjunk ki, ami rövid idő alatt elfogy. Ne sózzuk és ne fűszerezzük ezeket!

 

  2. ábra: Sablon a téli madáretetéshez (Forrás: MME)

Pékárut és ízesített, főleg sózott élelmet soha ne adjunk a madaraknak, mert az a pusztulásukhoz vezethet. Ne helyezzünk ki romlott, megsavanyodott termékeket se.

 

Téli madárgyűrűzések kezdődnek Sumonyban

 

2024. december 7-én megkezdődnek a téli, etető melletti madágyűrűzések a Sumonyi Madárgyűrűző Állomáson. Ez lesz a téli madárgyűrűzés 25. szezonja, mióta 2000-ben elkészült a madárvárta téglaépülete, és lehetővé vált a fűtés és téli ottalvás. A gyűrűzések a hétvégéken szombat - vasárnap folynak március elejéig. A látogatók fogadása ilyenkor korlátozott a férőhelyek hiányában, így, ha valaki szeretne kilátogatni, előtte mindenképp egyeztessen Gaszler Péterrel a 30/570-4364-es telefonszámon.

 

  2. kép: Kezdődhet a gyűrűzés - Sumony télen (Fotó: Bank László)

 

Ha Önt eredményeink meggyőzték és egyetért törekvéseinkkel, kérjük, segítse helyi természetvédelmi munkánkat. Támogatását a Baranya Természeti Értékeiért Alapítvány 11731001-20124953 számú számláján tudjuk fogadni, de adományát online módon is befizetheti bankkártyája segítségével a www.donably.com/baranyamadar oldalon. Elkötelezettségét igazából a természet fogja meghálálni!

 

 

Vissza a lap tetejére

 

            

©2007  Bank László, Hendinger Zsolt, Ónodi Miklós, Völgyi Sándor