Kezdőlap  

 

Feliratkozás a hírlevélre

A szándékot a baranya@mme.hu címre küldött levéllel lehet jelezni.

 

2024. január

2024. február

2024. március-április

2024. május-június

2024. július

2024. augusztus

2024. október

2024. november

2023. december

2025. január

2025. február

 

 

 

 

 

 

 

Természetvédelmi hírek Baranyából

 

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Baranya Vármegyei Csoportjának hírlevele

 

2024. szeptember

 

161-162

 

A Sumonyi madárgyűrűző állomás 44 éves történetében az elmúlt időszakban sikerült meggyűrűzni a 161. és 162. madárfajt. Ezek a kuvik (Athene noctua) és a haris (Crex crex) voltak. Emellett a hónap végéig már 71 faj több mint 6300 példánya kapott ornitológiai jelölőgyűrűt a nyári/őszi időszakban.

Érdekességként említhetjük még a megfogott füstifecske-molnárfecske hibridet is, amely ritkaságnak számít ugyan, de nem az első ilyen madár Sumonyban.

Továbbá 6 külföldi gyűrűs madár is hálóba került, 3 cseh, 2 osztrák és 1 német.

 

  1.kép: Haris és füstifecske-molnárfecske hibrid (Fotó: Zank Zoltán és Sztrehárszki Lili)

 

Akadálymentes Turizmus Napja

 

Szeptember 7- én, Orfűn részt vettünk a VIII. Akadálymentes Turizmus Napja rendezvényen. Látogató könyvünket 90-en írták alá, de az érdeklődők száma ennél jóval magasabb volt. Kellemes időben jó hangulatban telt a nap.

 

  2. kép: MME stand az Akadálymentes Turizmus Napján Orfűn (Fotó: Vincze Etel)

 

Európai Madármegfigyelő Napok

 

Minden évben az egyik legjobban várt eseményünk az Európai Madármegfigyelő Napok, melyre az idei évben október 5-6-án kerül sor. A rendezvény egyrészt európai szintű információgyűjtést tesz lehetővé az őszi madárvonulásról, másfelől az ingyenes országos eseményekkel sokakat szólíthatunk meg, és csábíthatunk ki a szabadba. A program magyarországi koordinátora a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), mint a BirdLife International hazai képviselője.

Az akció egyben verseny is az európai államok között. A játékban a helyszínek, a résztvevők, és a megfigyelt madarak száma alapján rangsorolják a résztvevő országokat. Magyarország az utóbbi években mindig az első három helyezett között szerepelt. Mint minden évben, Baranyában az idén is, a Sumonyi madárgyűrűző táborban várjuk az érdeklődőket szombaton és . vasárnap is. Emellett szombaton, október 5-én, a Csertői halastónál is várjuk az érdeklődőket madárgyűrűzéssel egybekötött madármegfigyelésre 8.00-14.00 között. Kapcsolattartó Wágner László +36303773412.

A megfigyelésben szabadon részt vehet bárki egy sétával a lakóhelyén, vagy az udvarában számolva a madarakat, és feltöltheti az adatokat az MME központi adatbázisába a következő űrlapon: https://forms.gle/C9wQS9cPTwncDLTX6 . A feltöltés határideje 2024.10.06. 16.00. Ha valaki nem tudja ide elküldeni megfigyeléseit, akkor juttassa el ugyaneddig az időpontig a baranya@mme.hu címre, és mi továbbítjuk az adatokat.

Ahhoz. hogy a baranyai adatokról összesítést tudjunk készíteni, kérjük, ha felmérést végez, akkor küldje el nekünk a baranya@mme.hu email címre a következő adatokat: megfigyelés helye, ideje, résztvevők száma, megfigyelt fajok és azok egyedszáma. További információkért keressék a +36203503946-os telefonszámot.

 

Sajnálatos fecskepusztulások

 

Sajnos nem tehetjük meg, hogy ne ejtsünk szót a szeptember 13-16 között hazánkon átvonuló "Boris" ciklonról, amely az ország nagy részén 4 napos, folyamatos esőzést és lehűlést hozott, komoly problémát okozva az éppen hazánkban tartózkodó füstifecskék számára. Számtalan média leközölte, hogy sok helyen lehetett találkozni az eső elől menekülő, legyengült madarakkal, amelyek a házak ablakpárkányain, házfalakon, féltetők alatt és nyitott épületekben próbáltak menedéket lelni. A füstifecske életmódjából és táplálkozási stratégiájából eredően kitett az ilyen elhúzódó, tartósan hideg, csapadékos időnek. Országos szinten több tízezer madár is elpusztulhatott ebben az időszakban és több ezret mentettek meg a jó szándékú emberek. Gyűrűzési és megkerülési eredmények alapján azonban úgy tűnik, hogy ezek a madarak már részben nem a hazai fészkelő állományhoz tartoztak, hanem az északabbról, főleg Csehországból, Szlovákiából, Németországból és Ausztriából érkező egyedek voltak, de akadt egy Máltán gyűrűzött madár is.

Jól mutatja a rossz idő fecskékre gyakorolt hatását, hogy míg a ciklon előtt 21-22 grammos fecskéket mértünk Sumonyban, úgy a ciklon után 15-17 gramm volt az átlagos tömegük, ami 25-30%-os súlyveszteséget jelent 4 nap alatt.

 

Színes gyűrűs megkerülések Sumonyban

 

A madárgyűrűzés egyik alkalmazott módszere a színes műanyag gyűrűkkel való jelölés. Általában a rigó nagyságúnál nagyobb madarak esetében használjuk az ornitológiai fémgyűrű mellett a másik lábon vagy akár kombinációban mindkét lábon. A módszer jelentősége abban rejlik, hogy messzebbről, távcsővel vagy szelídebb madaraknál közelről, akár szabad szemmel is leolvashatók a jelzések, és így beazonosítható a madár. Ezek lehetnek kóddal (szám és betű) vagy színkombinációval ellátottak. Kerülhetnek a madár lábára (ez a gyakoribb) vagy nagyobb fajok esetében a nyakra is, pl. hattyúk, ludak. Egy speciális jelölési forma a szárnylap, ami ugyan nem gyűrű, de szintén a messziről való, a madár megfogása nélküli azonosítást segíti elő. Az így kapott adatok nagy száma lehetővé teszi, hogy egy-egy egyed mozgása éveken keresztül nyomon követhető és rengeteg információval szolgál a szakembereknek. A legtöbben már találkozhattak ilyen módon megjelölt madarakkal, főleg a Balatonon a bütykös hattyúk között.

Nagy számban jelölik még a kanalasgémeket és a sirályokat is minden évben a fészektelepeken, majd a kirepülés után ezek az országban kóborolva itt-ott szem elé kerülnek a madármegfigyelők távcsövein keresztül.

Sumonyban, szeptemberben Gregorits János, Reinhardt László és Vald Erik 5 kanalasgém színes gyűrűjét és 1 nyári lúd nyakgyűrűjét tudta leolvasni, valamint egy dankasirály tetemét is megtalálták amelyik szintén színes gyűrűt viselt. A kanalasgémek közül egyet még 2016-ban, tehát 8 éve gyűrűztek fiókaként a Hortobágyi halastavakon, és ez a madár már 21-szer került szem elé azóta. Többek között megjárta Tunéziát, Líbiát és Horvátországot is.

 

  1. ábra: A 2016-ban fiókaként gyűrűzött kanalasgém megfigyelési helyei

A másik 4 madarat idén gyűrűzték fiókaként az ország különböző részein. Ebből jól látszik, hogy a Sumonyi-halastavak egy fontos gyülekező helye a kanalasgémeknek, melyet az is mutat, hogy ezekben a napokban 150-200 példány tartózkodott a területen.

 

  2. ábra: A 4 idei kelésű kanalasgém gyűrűzési helyei és eddigi megkerüléseik

A dankasirályt szintén idén gyűrűzték fiókaként Sárbogárdon míg a nyári ludat helyben jelölték szintén fiókaként.

 

  3. ábra: Az elhullva talált dankasirály gyűrűzési helye

 

Ha Önt eredményeink meggyőzték és egyetért törekvéseinkkel, kérjük, segítse helyi természetvédelmi munkánkat. Támogatását a Baranya Természeti Értékeiért Alapítvány 11731001-20124953 számú számláján tudjuk fogadni, de adományát online módon is befizetheti bankkártyája segítségével a www.donably.com/baranyamadar oldalon. Elkötelezettségét igazából a természet fogja meghálálni!

 

 

Vissza a lap tetejére

 

            

©2007  Bank László, Hendinger Zsolt, Ónodi Miklós, Völgyi Sándor