Kezdőlap  

Ragadozómadár-védelmi program

 

Holló

Adatok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Érdekességek a hollók életéből

 

Rendkívül agresszív madár. Fészkelőhelye közeléből minden nagyobb testű madarat, még a nálánál jóval nagyobb ragadozókat is elűzi.

Baranyában gyakran telepszik meg rétisasok fészkeinek közelében, ahol a sasok által visszahagyott zsákmánymaradékot fogyasztja.

Dél-Európában már a nagyobb városokban is fészkel, s urbanizálódásának jelei már Magyarországon is tapasztalhatók. Baranyában egy pár belterületi hidroglóbuszon, ill. egy majorság terményszárítóján épített fészket.

Baranyában - alkalmas helyek hiányában - mindössze egyetlen fészek található sziklafalon, de a hollók már évek óta nem költenek benne.

Sziklafalakon kerecsenek és vándorsólymok fészkeinek közvetlen szomszédságában is megtelepedhet, ami gyakori revírharcokhoz vezet.

A legkorábban költő baranyai pár már február 10-én megkezdte a költést. Ebben az évben a fiókák már április 5-én kirepültek.

Érdekes munkamegosztás mutatkozik a fészek építésekor. A fészekanyagot a tojó hordja, de a fészket csak a hím építi.

Nyár közepétől kezdve a családok nagyobb csapatokba verődhetnek. Legnépesebb baranyai csapata 140 példányból állt, de az éjszakázóhelyekre behúzó csapatok többször is 50-100 egyedet számláltak.

Ritka, mint a fehér holló, tartja a mondás. Az 1900-as évek elején Hódmezővásárhely határában egy hollófészekből 2-3 évenként albínó fiókát röptettek ki a szülőmadarak. Ez volt az egyetlen eset a fehér holló előfordulásáról.

 

 

 

Vissza a lap tetejére

 

©2007  Bank László, Hendinger Zsolt, Ónodi Miklós